Blog poświęcony łamaniu praw człowieka na calłym świecie. Tu dowiesz się gdzie prawa człowieka łamie się najbardziej oraz gdzie milczy się na ten temat..
RSS
czwartek, 12 marca 2009
Amnesty International
Amnesty International
 
Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

Amnesty International finansuje swoją działalność głównie ze składek członkowskich i datków od indywidualnych osób. Amnesty nie przyjmuje jakiejkolwiek pomocy rządowej, a przyjmowanie datków od przedsiębiorstw i innych organizacji podlega licznym obostrzeniom.

Zasadami działania Amnesty International jest pełna niezależność polityczna i finansowa oraz maksymalny obiektywizm. Mimo to, jest ona często w wielu krajach (głównie tych, które często represjonują swoich obywateli) oskarżana o wspieranie Zachodu i propagowanie jego idei. Przeczą temu jednak akcje wymierzone w obronę przed rządami wielu krajów zachodnich, takie jak protesty przeciwko torturom i pozasądowemu przetrzymywaniu ludzi przez USA w Guantanamo.

Amnesty International liczy obecnie 2 mln i 200 tys. członków w 150 krajach świata.[1]. Centrala AI – tzw. międzynarodowy sekretariat – znajduje się w Londynie. Obecnym sekretarzem generalnym AI jest Irene Khan. Oficjalnym hymnem tej organizacji jest piosenka "One" zespołu U2.[2]
 
Amnesty International była obecna w Polsce od połowy lat 70. Jej pierwsza polska akcja dotyczyła obrony robotników represjonowanych w Ursusie i Radomiu w 1976 roku. Wśród Polaków bronionych przez AI jako więźniowie sumienia byli: Seweryn Blumsztajn, Bogdan Borusewicz, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Waldemar Fydrych, Bronisław Geremek, Andrzej Gwiazda, Marian Jurczyk Jerzy Kropiwnicki, Jacek Kuroń, Jan Józef Lipski, Bogdan Lis, Jan Lityński, Antoni Macierewicz, Adam Michnik, Kazimierz Mijal, Andrzej Milczanowski, Leszek Moczulski, Karol Modzelewski, Kornel Morawiecki, Grzegorz Palka, Janusz Pałubicki, Józef Pinior, Zofia Romaszewska, Zbigniew Romaszewski, Jan Rulewski, Andrzej Słowik, Kazimierz Świtoń, Romuald Szeremietiew, Anna Walentynowicz, Henryk Wujec i kilkuset innych.

Polska struktura AI powstała w 1989 roku (choć jeszcze przed upadkiem komunizmu "Biuletyn Amnesty International" z informacjami ze świata wydawał po polsku Ruch Wolność i Pokój). Obecnie polska Amnesty ma 4000 członków i sympatyków, działa 12 grup lokalnych, 7 edukacyjnych i ponad 100 grup szkolnych. Prezeską Polskiej Sekcji AI jest Zuzanna Kulińska, a w skład Zarządu wchodzą dodatkowo: Mateusz Hładki, Agnieszka Gałka, Maciej Fagasiński, Michał Pawlęga, Adam Sanocki oraz Monika Szreder. Największą przeprowadzaną corocznie akcją polskiej AI jest Maraton Pisania Listów.
 
(Źródło: Wikipedia) 
 
 
19:07, lukeskywalker150
Link Komentarze (1) »
Korea Pólnocna i inne kraje..
Korea Północna, Tybet
i inne kraje 
 
Nie sposób wśród krajów rażąco łamiących prawa człowieka nie wymienić Korei Północnej, gdzie władza podobnie jak w Chinach robi z obywatelami co chce.  Żadnych praw. Kto sprzeciwi się władzy - wlaściwie może być pewien rychłej śmierci, lub izolacji, wygnania. W dodatku rodzina takiego przestępcy jest prześladowana przez kilka innych pokoleń. W innych krajach azjatyckich nie jest lepiej. Mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka na całym świecie. Nawet tak suwerenny kraj, symbol majestatu prawa jak USA są oskarżane o łamanie praw człowieka. A nawet nasza Polska została uznana niedawno za kraj w którym za nic ma się prawa człowieka. Policzmy ile krajów jest na świecie. Ile krajów, tyle miejsc na ziemi, gdzie lamie się prwa człowieka. Niektórzy jednak wolą na ten temat milczeć i udawać, że nic się nie dzieje.
18:57, lukeskywalker150
Link Dodaj komentarz »
Afryka
Afryka
 
W Afryce ciągle mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka. Większośc ludności żyje w skrajnej nędzy. Ludzie umierają z głodu, lub wyniszczeni przez chorony, na które nie mają lekarstw. Ale to nie jedyny powód wymierania oywateli tego kontynentu. Ciągłe wojny domowe, między plemienne, państwowe wyniszczają kraje Afryki. Do walk zbrojnych przymusza się dzieci, które od dziecka szkolone są na morderców. Ludobójstwo jest na porządku dziennym. Codziennie giną niewinni ludzie. Bezbronni. Afrykańscy dyktatorzy od zawsze znani byli z wyjątkowego okrucieństwa. Europejskie państwa mają zbyt mały wpływ na to co dzieje się w Afryce, ale nie łudźmy się - Europa również nie kwapi się do pomocy najuboższym, do załagodzenia konfliktow, do wspierania, chyba że chodzi o kopalnie złota, ropę naftową.. Ludność nie ma podstawowych środków potrzebnych do życia - jedzienia, pieniędzy, środków higieny.. Często brakuje wody. Toczące się wojny zbierają potężne żniwo jeśli chodzi o śmierć ludzi.
 
 
 
18:28, lukeskywalker150
Link Dodaj komentarz »
Bliski Wschód - łamanie praw człowieka
Bliski Wschód
 
Znane są na całym świecie przypadki łamania praw człowieka w krajach Bliskiego Wschodu. Najczęściej prześladowania mają charakter wyznaniowy. Cierpią głównie kobiety, których status jest w tamtejszym społeczeństwie zgoła odmienny od np. europejskiego. Kobieta nie ma tam zbyt wielu praw, za to sporo ograniczeń. Nikt nie reaguje, kiedy dochodzi do okaleczeń, czy zabójstw.. Ciągłe wojny domowe wyniszczają te kraje. Liczne organizacje terrorystyczne sieją postrach wśród ludności. Wielu ludzi ginie, wielu niewinnych ludzi. Ludność żyje w ciągłym strachu. Na przykład w Iraku czy Afganistanie wciąż prowadzi się działania zbrojne, które nie przyniosły żadnych korzyści,a jedynie stray i śmierć wielu ludzi.
 
 
18:05, lukeskywalker150
Link Dodaj komentarz »
Rosja - łamanie praw człowieka

 Rosja

Rosja to kolejny kraj, gdzie nagminnie łamie się prawa człowieka. Naród podzielony jest albo na bardzo bogatych, albo bardzo biednych. Centrum Rosjii, ze stolicą żyje jeszcze w miarę możliwych warunkach, ale ludzie na Syberii nie mają łatwego życia. Bogaci powiększają swóje zarobki poprzez własną działalność. Państwo swe nakłady przeznacza na cele militarne. Funkcjonariusze państwowi stosują pospolity terror wobec obywateli: masowe pobicia, rażenie prądem, tortury, gwałty.. Powszechnie znane są działania Rosji w Czeczenii, czy Gruzji. Rosja jakoby rościła sobie prawo do władania tymi terenami, przy okazji prowadząc działania zbrojne których ofiarami również śmiertelnymi jest tamtejsza ludność. Najgorsze, że państwa choćnby Unii Europejskiej własciwie nie reagują..

 
 
 
17:52, lukeskywalker150
Link Komentarze (1) »
Chiny - łamanie praw człowieka
Chiny
Jest to państwo, które jako pierwsze przychodzi na myśl, gdy mówimy o łamaniu praw człowieka. Państwo to nie liczy się ze swoimi obywatelami. Ogranicza prawo posiadania, wolności słowa,  a nawet podstawowego prawa - życia! Trafiając przed chiński sąd - praktycznie nie ma się szans obrony. W dodatku prowadzi się tortury w celu wymuszenia zeznań.  Ciężko nawet oszacować liczbę ofiar tego strasznego reżimu, gdyż nie są prowadzone jakies szczegółowe akta spraw. Często "złamanie prawa" (choć najczęściej o nim mowy być nie może) kończy się śmiercią. W Chinach nie istnieje też wolność religijna. Każdy kto podburza lud przeciw władzy - musi liczyć się z tym, że zostanie natychmiast zatrzymany i najpewniej słuch po nim zaginie. Tak więc nie ma wolności słowa. Chiny nie liczą się z losem tybetańczyków, którzy walczą o suwereność. Wydawać by się mogło, że rząd nawet nie uważa ich za ludzi.. Igrzyska w Pekinie wyglądały bardzo pięknie, ale tylko w telewizorze. Ubogą ludność odizolowano od tego podniosłego wydarzenia w ten sposób, że w relacjach w telewizji nie spotkamy żadnego demonstranta, żadnego głodującgo człowieka.. Czy zakaz wnoszenia transparentów na stadiony podczas igrzysk miał charakter ochrony bezpieczeństwa? Jeśli tak, to tylko bezpieczeństwa władzy, która na pewno obawiałaby się by ktoś nie obnażył przed całym światem prawdy.
 
' 
 
17:37, lukeskywalker150
Link Dodaj komentarz »
Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności..
Każdy człowiek ma prawo do życia. Tymczasem na całym świecie prawo jest cały czas pogwałcane. Ludzi można zniewolić na różne sposoby i z różnych powodów. Do politycznych względów (zazwyczaj w krajach gdzie panuje dyktator) dochodzą jeszcze różnice rasowe, religijne i wiele innych.

16:42, lukeskywalker150
Link Dodaj komentarz »
Przyczyny łamania praw człowieka
Na stronie Sciaga.pl możemy dowiedzieć się o podstawowych przyczynach łamania praw człowieka

16:19, lukeskywalker150
Link Dodaj komentarz »
Czym są prawa człowieka?
Każdy człowiek ma określone prawa. Nie wszędzie niestety są przestrzegane. O tym czym są prawa czlowieka i jak możemy je podzielić - dowiadujemy się na stronie Sciaga.pl

16:12, lukeskywalker150
Link Komentarze (12) »